REGULAMIN UDZIAŁU W PROJEKCIE ERASMUS + DLA UCZESTNIKÓW ZAKWALIFIKOWANYCH DO UDZIAŁU W PROJEKCIE ORAZ UCZNIÓW UMIESZCZONYCH NA LIŚCIE UCZESTNIKÓW REZERWOWYCH

REGULAMIN UDZIAŁU W PROJEKCIE ERASMUS +
DLA UCZESTNIKÓW ZAKWALIFIKOWANYCH DO UDZIAŁU
W PROJEKCIE
ORAZ UCZNIÓW UMIESZCZONYCH NA LIŚCIE UCZESTNIKÓW REZERWOWYCH

§ 1.
        Niniejszy Regulamin określa zasady warunki udziału w realizacji projektu pt. Przedsiębiorczy hotelarz na europejskim rynku pracy”, który jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach sektora Kształcenie i Szkolenia Zawodowe -  KA 122 VET, krótkoterminowe projekty na rzecz mobilności osób uczących się i kadry w sektorze kształcenia i szkolenia zawodowego.

§ 2.Informacje o projekcie
1.    Numer projektu: 2024-1-PL01-KA122-VET-000238887.
2.    Czas trwania projektu – 18 miesięcy, od 2 września 2024 roku do 1 marca 2026 roku.
3.    Projekt skierowany jest do uczniów trzeciej  i czwartek klasy Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Wolinie kształcących się na kierunku technikum – technik hotelarz.
4.    Udział w projekcie jest dobrowolny.
5.    Projekt obejmuje trzy typy mobilności, z których każda posiada oddzielny plan budżetowy.
Świadczenia finansowe zaplanowane na daną mobilność nie maja prawa być przesunięte na inne działania projektowe:
a)    Obserwacja pracy (3 nauczycieli). Mobilność odbędzie się w terminie: 03.02.2025 r. – 09.02.2025r. Miejsce praktyk – Barcelos, Portugalia.
b)    Kursy i szkolenia (4 nauczycieli). Mobilność odbędzie się w terminie: 09.02.2025 r. – 17.02.2025r. Miejsce praktyk – Barcelos, Partugalia.
c)    Krótkoterminowa mobilność edukacyjna osób uczących się w ramach kształcenia
i szkolenia (20 uczniów i 2 opiekunów). Mobilność odbędzie się w terminie 24.04.2025 r. – 25.05.2025 r. Miejsce praktyk – Funchal, Madera, Portugalia.
6.    Za organizację wszystkich działań związanych z każdą z mobilności odpowiedzialna jest organizacja partnerska: Mobility Friends:
Address: Rua Loteamento do Jardim, 4755-221 Gamil, Barcelos, Portugal
Email: info@mobilityfriends.org
Telefon: +351 253 144 226
7.    Świadczenia w ramach projektu.
Budżet krótkoterminowej mobilności edukacyjnej osób uczących się w ramach kształcenia i szkolenia (punkt 3c.) uwzględnia następujące wsparcie finansowe:

Podróż – 380 euro (na 1 uczestnika)
Wsparcie indywidualne – 2628 euro (na 1 uczestnika)
W przypadku kosztów podróży (loty, transfer z/na lotnisko) przekraczających stawkę przeznaczoną na 1 uczestnika, koszty te są wyrównywane ze wsparcia indywidualnego. Wsparcie indywidualne obejmuje: opłaty administracyjne, zakwaterowanie, opłata klimatyczna, wyżywienie (trzy posiłki dziennie), transport do/z miejsca obywania się praktyk, podatek turystyczny, program kulturalny, ewentualne formy doskonalenia/szkolenia zawodowego, dodatkowe ubezpieczenie. Wszystkie wydatki potwierdzane są fakturami. Koszty pozostałe po opłaceniu powyżej wymienionych usług zostaną wypłacone Uczestnikom mobilności jako kieszonkowe na konto podane w Umowie pomiędzy Instytucją Wysyłającą a Uczestnikiem mobilności. Podpisanie Umowy pomiędzy Instytucją Wysyłającą a Uczestnikiem mobilności nastąpi najpóźniej 5 kwietnia 2025 roku. W terminie 5 kwietnia Uczestnicy mobilności zapoznają się
z kosztorysem mobilności oraz wysokością kieszonkowego w walucie euro przypadającej na danego uczestnika.
8.    Ogólne cele projektu to:
a)    Zwiększenie szans na zatrudnienie 20 uczniów technikum hotelarskiego.
b)    Wzrost efektywności procesów uczenia się i nauczania języka angielskiego zawodowego.
c)    Wzrost efektywności pracy szkoły w zakresie kształtowania u uczniów umiejętności planowania ścieżki kariery zgodnej z wykształceniem poprzez nowatorskie rozwiązania w kształceniu zawodowym hotelarskim.
d)    Wzrost kompetencji emocjonalno-społecznych, które w przyszłości ułatwią absolwentom znalezienie pracy lub rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.
e)    Wyrównanie szans edukacyjnych poprzez budowanie europejskiego wymiaru kształcenia.

§ 3. Rekrutacja Uczniów do udziału w projekcie.
1.    Rekruta odbyła się 23 stycznia 2025 roku. Rekrutacja przeprowadzona została zgodnie z Regulaminem rekrutacji uczestnictwa w projekcie Erasmus +, upowszechnionym między innymi poprzez publikację Regulaminu na stronie szkoły: https://zsp-wolin.powiatkamienski.pl/aktualnosc/2248-erasmus-days-dzien-portugalski
2.  Komisja Rekrutacyjna:
W skład Komisji Rekrutacyjnej wchodziły następujące osoby:
- Dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowego w Wolinie –  Pani Małgorzata Matys;
- Wicedyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Wolinie, wychowawca klasy trzeciej technikum – technik hotelarz, nauczyciel przedmiotów zawodowych hotelarskich oraz  języka niemieckiego  – Pani Agnieszka Temkowicz;
- Wychowawca klasy czwartej technikum – technik hotelarz, nauczyciel przedmiotów zawodowych hotelarskich – Pani Anna Kuryłowicz;
- Szkolny Pedagog i doradca zawodowy – Pani Wioletta Mackiewicz;
- Nauczyciele języka angielskiego oraz języka angielskiego zawodowego – Pani Daria Hurbik, Pani Iwona Łukaszewicz (Koordynator Projektu).

3.    Zasady rekrutacji:
Rekrutacja została przeprowadzona w zgodzie z Politykami Horyzontalnymi Unii Europejskiej: Polityką Równych Szans, Polityką Rozwoju Lokalnego, Polityką Społeczeństwa Informacyjnego, Polityką Równości Płci.
Członkowie Komisji Rekrutacyjnej mieli na uwadze, że uczestnictwo w projekcie należy traktować jako formę nagrody za odpowiednią postawę uczniowską oraz wyniki w nauce. Uczniowie mieli przyznawane punkty w Karcie Oceny ( Załącznik nr 4 do Regulaminu Rekrutacji i Uczestnictwa w Projekcie Erasmus +) w następujących kategoriach:
a)    Zachowanie (0 – 4 punkty) – zgodnie z wynikami klasyfikacji śródrocznej (23.01.2025r.).
b)    Oceny z przedmiotów zawodowych hotelarskich (0 – 4 punkty) – zgodnie
z wynikami klasyfikacji śródrocznej (23.01.2025 r.).
c)    Ocena  z języka angielskiego zawodowego (0 – 4 punkty) – zgodnie z wynikami klasyfikacji śródrocznej (23.01.2025 r.).
d)    Opinia wychowawcy (0 – 5 punktów) – Kryteria wychowawcy w załączniku do niniejszego Regulaminu.
e)    Opinia pedagoga (0 – 3 punkty) – Kryteria pedagoga w załączniku do niniejszego Regulaminu.
f)    Zagrożenie wykluczeniem  (0 – 3 punkty)– wskaźniki dotyczące zagrożenia wykluczeniem społecznym w załączniku do niniejszego Regulaminu.
g)    Frekwencja (0 – 3 punkty) – zgodnie z wynikami klasyfikacji śródrocznej (23.02.2025r.)
Uczniowie nie otrzymali punktów za stopień zaangażowania w działania projektowe przeprowadzone lokalnie, ze względu ma fakt, że działania projektowe są w trakcie realizacji i nie można ocenić ich rezultatów oraz stopnia zaangażowania uczniów (stan na dzień 23.01.2025 r.). Zaangażowanie uczniów zakwalifikowanych do udziału
w projekcie będzie na bieżąco oceniane, dokonywana będzie ewaluacja działań projektowych do dnia 15 kwietnia 2025 roku.
4.    Wyniki rekrutacji.
Sporządzano sprawozdanie z rekrutacji uczniów do projektu według wzoru – załącznik nr 6 do Regulaminu Rekrutacji i Uczestnictwa w Projekcie Erasmus +.
W wyniku selekcji sporządzono listę uczestników zakwalifikowanych do udziału
w projekcie oraz listę uczestników rezerwowych. Wyniki ogłoszono 23 stycznia 2025 roku.
Uczniowi przysługuje prawo do odwołania się od niekorzystnej decyzji Komisji Kwalifikacyjnej. Pismo skierowane do Dyrektora Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Wolinie wraz z uzasadnieniem należy złożyć w terminie 7 dni od ogłoszenia decyzji Komisji Kwalifikacyjnej w sekretariacie Szkoły.

§ 4. Rezygnacja Uczestnika z udziału w projekcie
1.    Osoba, która chce zrezygnować z udziału w projekcie składa pisemną rezygnację – Załącznik nr 5 do Regulaminu Rekrutacji i Uczestnictwa w Projekcie Erasmus +
z września 2024 r.
2.     W razie rezygnacji któregokolwiek z uczestników projektu na jego miejsce kwalifikowana jest pierwsza osoba z listy rezerwowej zaangażowana w działania projektowe, zajęcia przygotowujące do mobilności.
3.    Jeśli pierwsza w kolejności osoba z listy rezerwowej nie wyraża chęci wzięcia udziału w projekcie z przyczyn, których nie można było przewidzieć w momencie składania formularza zgłoszeniowego – na praktykę zagraniczną kwalifikuje się kolejna osoba z listy. Procedurę powtarza się aż do momentu zakwalifikowania brakującej osoby.
4.    Jeżeli uczeń rezygnuje ze stażu/praktyki w ostatnich 30 dniach przed wyjazdem
i nie znajdzie się uczestnik z listy rezerwowej, który zdecyduje się na wyjazd
„w ostatniej chwili” lub gdy uczestnik nie odbędzie stażu w całości „z własnej winy” (np.: uczestnik spóźni się na miejsce zbiórki przed wyjazdem), rodzice ponoszą koszty związane z organizacją praktyk, które nie będą mogły być odzyskane, koszty przygotowania, koszty ubezpieczenia, rezerwacji biletów, opłat związanych z  utrzymaniem ucznia i wszystkie inne niezbędne koszty, które umożliwiają uczestnikowi wyjazd. W przypadku zmiany nazwiska uczestnika praktyk, rodzice (prawni opiekunowie ucznia) uczestnika ponoszą koszty związane ze zmianą rezerwacji lotniczej i ubezpieczenia (sytuacja powyższa ma miejsce tylko wtedy gdy są już zakupione bilety lotnicze i ubezpieczenie).

§ 5. Skreślenie z listy uczestników projektu

1.    W razie niewywiązywania się z realizacji powierzonych Uczestnikowi zadań projektu, Komisja Rekrutacyjna zastrzega sobie prawo skreślenia ucznia z grona uczestników projektu.
2.    Komisja Rekrutacyjna zastrzega sobie prawo wykluczenia z udziału w projekcie Uczniów rażąco naruszających postanowienia niniejszego Regulaminu oraz Statutu Szkoły, a co za tym idzie, niegodne reprezentowanie Szkoły na terenie kraju
i za granicą.
3.    Uczeń zostanie skreślony z listy uczniów zakwalifikowanych do udziału
w mobilności w przypadku:
a)    Nieobecności na zajęciach przygotowujących do mobilności.
Osoby zakwalifikowane  do udziału w projekcie oraz osoby umieszczone na liście rezerwowej mają obowiązek punktualnie i regularnie uczestniczyć
w zajęciach przygotowujących do mobilności. Nieobecność ta może być spowodowana wyłącznie chorobą lub ważnym wydarzeniem losowym i musi być usprawiedliwiona przez rodzica/prawnego opiekuna ucznia przed upływem jednego tygodnia od nieobecności. Dopuszczalna liczba nieobecności usprawiedliwionych i nieusprawiedliwionych na zajęciach nie może przekroczyć 20% ogółu godzin. Obecność będzie kontrolowana na wszystkich zajęciach przygotowujących uczniów do mobilności. Zaległości spowodowane nieobecnością należy uzupełnić we własnym zakresie lub w formie indywidualnych konsultacji z nauczycielem/pedagogiem prowadzącym zajęcia. Uczniowie dojeżdżający mają prawo wnioskować o dofinansowanie do wyżywienia – obiadów w ramach wsparcia organizacyjnego oraz
o udostępnienie im dogodnego miejsca na czas oczekiwania na zajęcia. Wniosek należy złożyć do dnia 18 lutego 2025 roku u wychowawcy lub koordynatora projektu.
b)    Niewłaściwe funkcjonowanie uczniów w środowisku szkolnym.
Kontrolowanie uwag odnotowanych w dzienniku elektronicznym Librus. Niewłaściwe zachowanie – informacja zwrotna od nauczycieli. Brak kultury, uleganie nałogom, wysoka absencja, brak sumienności, nieprzygotowywanie się do zajęć, bullying.
c)    Niedostarczenie wymaganych dokumentów w terminie podanym
w Regulaminie.
4.    W związku z niewywiązywaniem się z obowiązków Uczestnika projektu, uczeń dostanie ostrzeżenie przed skreśleniem go z listy uczestników projektu. Skreślenie z listy uczestników projektów nastąpi w momencie zignorowania ostrzeżenia
i dalszego zaniedbywania obowiązków. Uczeń skreślony z listy uczestników projektu zostanie poinformowany o tym w obecności rodzica/opiekuna prawnego. Otrzyma pisemne uzasadnienie podjętej przez Komisję Rekrutacyjną decyzji
o skreśleniu z listy uczestników mobilności.

§ 6. Obowiązki Uczniów zakwalifikowanych do udziału w projekcie oraz uczniów umieszczonych na liście rezerwowej.

1.    Dostarczenie kserokopii dowodu osobistego lub paszportu do dnia 28 lutego 2025 roku.
2.    Dostarczenie kserokopii legitymacji szkolnej do dnia 28 lutego 2025 roku.
3.    Dostarczenie do dnia 28 lutego 2025 roku następujących dokumentów:
- Zgodę rodziców/prawnych opiekunów dotyczącą wizerunku – Załącznik nr 1 do Regulaminu Rekrutacji i Uczestnictwa w Projekcie Erasmus+ z września 2024 roku;
- Zgodę rodziców/prawnych opiekunów na wyjazd zagraniczny dziecka – świadczenie zdrowotne – Załącznik nr 2 do Regulaminu Rekrutacji i Uczestnictwa w Projekcie Erasmus + z września 2024 roku.
W przypadku podejrzenia o problemy zdrowotne uniemożliwiające udział
w mobilności, koordynator projektu ma prawo wnioskować o dodatkowe zaświadczenia lekarzy specjalistów potwierdzające zdolności do udziału w mobilności.
4.     Uczestniczenie w zajęciach popołudniowych w celu założenia Europejskiego życiorysu w języku angielskim Europass z pomocą nauczyciela – 25 luty 2025 r., godz. 15:00 – 16:30.
5.    Dostarczenie kserokopii Europejskiej Karty Ubezpieczenia  Zdrowotnego (EKUZ) do dnia 25 marca 2025 r. Wskazówki dotyczące uzyskania EKUZ: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/ekuz-koniecznie-wez-za-granice
6.    Uczestniczenie w zajęciach mających na celu przygotowanie językowe uczestników projektu. Dodatkowe zajęcia języka angielskiego odbywać się będą w następujących terminach, w godzinach 15:00 – 16:30 : 18.02.2025 r., 20.02.2025 r., 25.02.2025 r., 04.03.2025 r., 11.03.2025r., 18.03.2025 r., 25.03.2025 r., 01.04.2025 r., 08.04.2025 r.
W zajęciach uczestniczyć będą uczniowie wytypowani przez nauczycieli języka angielskiego.  Wszyscy uczniowie zakwalifikowani do udziału w projekcie (zarówno uczniowie wytypowani do udziału w zajęciach dodatkowych stacjonarnych, jak
i pozostali uczniowie) będą doskonalić umiejętności językowe na platformie językowej https://academy.europa.eu/.  Wskazówki dotyczące korzystania z platformy zostaną przekazane uczestnikom projektu na lekcjach języka angielskiego do dnia 25 lutego 2025 r.
Nauczyciel prowadzący dodatkowe zajęcia języka angielskiego ma prawo przełożyć dodatkowe zajęcia w przypadku choroby lub innego zdarzenia losowego. Uczestnicy projektu oraz ich rodzice zostaną poinformowani o zmianach drogą elektroniczną, poprzez dziennik Librus. Uczniowie mają obowiązek uczestniczyć w zajęciach
w terminie wyznaczonym przez nauczyciela.
7.    Uczestniczenie w zajęciach szkoleniowych: szkolenie BHP, kurs pierwszej pomocy. Data zajęć podana zostanie najpóźniej 5 marca 2025 r. poprzez dziennik elektroniczny Librus.
8.    Uczestniczenie w zajęciach treningu personalnego z elementami integracji europejskiej. Data zajęć podana zostanie najpóźniej do 5 marca 2025 roku poprzez dziennik elektroniczny Librus.
9.    Uczestniczenie w zajęciach/konsultacjach w celu realizacji działań związanych
z tworzeniem poradnika pt. „Ekologiczny Hotel”.  Terminy spotkań podane zostaną do  dnia 30 stycznia 2025 roku.
10.    Godne reprezentowanie szkoły, właściwy stosunek do obowiązków szkolnych (obowiązkowość, sumienność, przygotowanie do zajęć, wchodzenie w relacje z innymi, odnoszenie się z szacunkiem do rówieśników, nauczycieli), brak nałogów. Koordynator projektu będzie na bieżąco kontrolował wpisy w dzienniku elektronicznym Librus (uwagi), konsultował się z wychowawcami.
11.    Usprawiedliwianie nieobecności na zajęciach przygotowujących do mobilności
w terminie do 1 tygodnia od nieobecności poprzez dziennik Librus. Usprawiedliwiać należy się u nauczycieli prowadzących dane zajęcia.
12.    W przypadku choroby lub innego zdarzenia losowego uniemożliwiającego udział
w praktykach zagranicznych natychmiastowe poinformowanie o tym koordynatora projektu. Następnie złożenie pisemnego oświadczenia o rezygnacji z udziału
w projekcie – Załącznik nr 5 do Regulaminu Rekrutacji i Uczestnictwa w Projekcie Erasmus + z września 2024 r.
§ 7. Zasady uczestnictwa w mobilnościach
Uczestnicy projektu zobowiązani są do:
1.    Wypełniania ankiet monitorujących.
2.    Bezwzględnego przestrzegania poleceń koordynatora, projektu, opiekunów, stałego kontaktu elektronicznego.
3.    Sumiennego wykonywania obowiązków.
4.    Prowadzenia dzienniczków praktyk – w języku polskim i angielskim.
5.    Przygotowanie prezentacji nabytych umiejętności – grupowo opracowana fotorelacja.
6.    Dostosowywanie się do ustalonego programu i rozkładu czasowego dni, godzin realizacji zajęć w ramach praktyk, programu kulturowego, posiłków i ciszy nocnej.
7.    Kulturalnego zachowania, dbania o dobre imię szkoły i kraju, nienaruszania godności uczestników reprezentujących inną kulturę, religię czy przekonania.
8.    Dbania o ład i porządek na terenie miejsca pobytu, szanowanie powierzonego
im mienia.
9.    Przestrzegania ciszy nocnej (22:00 – 6:00), przebywania w tym czasie  w pokojach.
     W czasie całego pobytu za granicą oraz podróży uczestnikom zabrania się:
1.    Kupowania, posiadania i spożywania napojów alkoholowych, palenia papierosów, korzystania z jakichkolwiek substancji psychoaktywnych i innych używek.
2.    Przyjmowanie leków bez wiedzy opiekuna.
3.    Samowolnego oddalania się od grupy bez poinformowania opiekuna. Oddalania się poza teren zamieszkania bez wiedzy i zgody opiekuna. W przypadku samowolnego oddalenia się uczestnika kosztami poszukiwać będą obciążeni rodzice (prawni opiekunowie, pełnoletni uczestnik) na podstawie faktury wystawionej przez organizację przyjmującą.
4.    Korzystania z kąpielisk i basenów bez nadzoru i zgody opiekunów.

Uczestnicy wyjazdu podlegają Regulaminowi od momentu zbiórki przed wyjazdem do momentu zakończenia wyjazdu przez Koordynatora.
W przypadku złamania reguł, uczeń zostanie wykluczony z dalszego udziału
w projekcie, jego ocena z zachowanie ulegnie obniżeniu oraz zostaną zastosowane kary przewidziane w Statucie Szkoły. Jeżeli uczestnik wyjazdu na praktykę zagraniczną wyrządzi szkody, to odpowiedzialność finansową poniosą rodzice/prawni opiekunowie lub, w przypadku osoby pełnoletniej, sam uczestnik. Po ukończeniu zajęć merytorycznych w danym dniu uczniowie wracają na teren miejsca noclegowego, uczestniczą we wszystkich zajęciach organizowanych zarówno przez zagranicznego partnera, a także w tych organizowanych z inicjatywy oraz pod kontrolą opiekuna.

 

 


§ 8. Postanowienia końcowe
1.    Koordynator zastrzega sobie prawo zmiany postanowień niniejszego regulaminu
w przypadku zaistnienia nieprzewidzianych okoliczności niezależnych od niego.
2.     Każda zmiana niniejszego Regulaminu wymaga formy pisemnej.
3.    Aktualna treść regulaminu jest dostępna na stronie internetowej szkoły
i u Koordynatora.

§ 9. Wykaz załączników
Załączniki dostępne są na stronie internetowej szkoły oraz wysłane zostały Uczestnikom poprzez dziennik Librus.
1.    Kryteria pedagoga szkolnego do wystawienia opinii pedagoga uczniom, kryteria wykluczenia zagrożeniem społecznym.
2.    Kryteria wychowawcy do wystawienie opinii wychowawcy.

……………………………….                                                                   …..……………………………
Podpis ucznia                                 Podpis rodzica/prawnego opiekuna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zał Nr 1

Kryteria pedagoga szkolnego do wystawienia opinii pedagoga uczniom, kryteria wykluczenia zagrożeniem społecznym


Kryteria pedagoga szkolnego : kryterium wskazane przez organizatora gotowość
do praktyki zawodowej wyjazdowej
- sytuacja dydaktyczno-wychowawcza ucznia - funkcjonowanie w środowisku szkolnym/ informacja zwrotna od nauczycieli
- absencja szkolna (liczba godzin opuszczonych)
- stosunek do obowiązków szkolnych- obowiązkowość, sumienność, przygotowanie do zajęć,
przestrzeganie regulaminów, procedur (liczb uwag)
- umiejętności interpersonalne
- brak bariery językowej
- stosunek do nałogów

Wykluczenie: przyjęte wskaźniki
- rodzina zastępcza/niepełna/wielodzietna/ niewydolna wychowawczo
- trudne warunki materialno - bytowe rodziny
- choroba rodzica wpływająca na funkcjonowanie rodziny/nałogi
- choroba ucznia potwierdzona zaświadczeniem lekarskim/orzeczenie o potrzebie  kształcenia specjalnego/ opinia o niższym niż przeciętnym poziomie intelektu
- wykluczenie z grupy rówieśniczej

                                                      Opracowała:
Wioletta Mackiewicz

 

 

Zał. Nr 2

Kryteria wychowawcy do wystawienia oceny wychowawcy

Kryteria wychowawcy : kryterium wskazane przez organizatora gotowość
do praktyki zawodowej wyjazdowej
- zaangażowanie i motywacja do nauki
- wysoka kultura osobista i kultura języka
- sumienność, obowiązkowość oraz systematyczność w przygotowywaniu się do zajęć dydaktycznych
- umiejętności interpersonalne: współpraca w grupie, komunikatywność (brak bariery językowej), kreatywność, umiejętność reagowania i radzenia sobie w trudnych sytuacjach
-  rzetelność w wypełnianiu obowiązków szkolnych: (aktywny udział w zajęciach szkolnych, przestrzeganie prawa szkolnego tj. Statut szkoły, Szkolny regulamin wycieczek)
- właściwe zachowanie się na terenie szkoły i poza nią: przerwy, stołówka, internat, wycieczki
- uczestniczenie w życiu klasy i szkoły
- poszanowanie mienia szkolnego, swojej i cudzej własności


Opracowały: Agnieszka Temkowicz
                      Anna Kuryłowicz